Ako nás do budúcna ovplyvní IOT či RPA?

Ako nás do budúcna ovplyvní IOT či RPA?

Ako nás do budúcna ovplyvní IOT či RPA? 1280 853 Zuzana Benešová

Vitajte v  21. storočí. Technológie sa vyvíjajú míľovými krokmi. Častokrát sa rozprávate alebo si píšete s robotom, ani o tom neviete. Bežný smrteľník, ktorý nie je z IT prostredia, nestíha tento vývoj sledovať takým rýchlym tempom ako je jeho samotný vývoj (vrátane mňa 😊). A z nepoznaného ide často krát v úvode strach. Neznáme skratky, ktoré sa v niektorých spoločnostiach začali používať, vyvolávajú u zamestnancov negatívne pocity a obavy, a to len preto, že ich nestíhajú sledovať a pochopiť.

Poznáte tieto dve skratky, IOT a RPA, alebo je to pre vás niečo úplne nové? V mojich ušiach to znie takmer roboticky, a v určitom zmysle sa to trošku robotizácie aj dotýka. Mnoho ľudí sa však vďaka novým technológiám obáva o svoju prácu, no pri týchto dvoch skratkách nie je strach automaticky taký opodstatnený. Inovatívne technológie nás predsa posúvajú vpred a vďaka nim môžeme svoju pozornosť pri práci sústrediť na dôležitejšie úlohy, či na vlastný rozvoj.

Čo je to IOT a RPA vlastne zač? Nahradí nás a prídeme tak o prácu alebo nám, práve naopak, pomôžu pri rozvoji? Skúsme si to vysvetliť ľudskou rečou.

IOT alebo inými slovami internet of things (internet vecí) je už v mnohých aspektoch neodmysliteľnou súčasťou každodenného života ľudí, či firiem. Vďaka prepojeniu jednotlivých zariadení na internet si dnešná spoločnosť častokrát ani neuvedomuje, že využíva IOT a stávajú sa jeho „spotrebiteľmi“.

V internete vecí (ďalej len IOT) je každé zariadenie a každý systém prepojený a je možné ich zaradiť do nasledujúcich troch kategórií:

  • systémy, ktoré zhromažďujú údaje a potom ich odosielajú: snímače akéhokoľvek typu, ako sú snímače teploty, snímače pohybu…
  • systémy, ktoré prijímajú údaje a konajú podľa nich: v tejto kategórii existuje mnoho príkladov, ako napríklad tlačiareň, ktorá získava informácie a tlačí dokumenty alebo dvere auta, ktoré sa otvárajú po prijatí signálu z kľúčenky,
  • systémy, ktoré dokážu oboje: skutočný výkon IOT vzniká vtedy, keď zariadenia dokážu zbierať údaje, odosielať ich a aj prijímať a konať podľa nich. Myslite na svoj pohybový senzor, ktorý nielenže vníma, keď niekto vstúpi do jeho blízkosti, ale tiež vám pošle upozornenie na váš mobil. (Redakcia touchIT, 14.október 2021, https://touchit.sk/ako-internet-veci-ovplyvnuje-svetovy-biznis-2/373893)

IOT v podnikaní môže mať niekoľko rôznych foriem. Tieto zariadenia sa najčastejšie využívajú na zhromažďovanie údajov o správaní či prebiehajúcich procesoch. Častokrát nám rôzne formy využitia IOT vedia zachrániť majetok, či dokonca život. Vedia nás upozorniť na dym, oheň, vysokú teplotu, vodu, spustiť obranné mechanizmy, či privolať pomoc. Bez toho, aby ste do toho vy museli zasiahnuť. Skutočne výnimočná technológia.

Na druhej strane, RPA, v preklade robotická automatizácia procesov, nám napovedá, že sa jedná o technológie, vďaka ktorým je možné zautomatizovať isté procesy, ktoré sú nevyhnutné pre vykonanie určitej, často opakujúcej sa činnosti. RPA sa využíva napríklad v oblasti personalistiky. Firmy vytvárajú softvéry, ktoré na základe vložených parametrov triedia životopisy uchádzačov. Vďaka týmto softvérom personalisti venujú viac času uchádzačom, ktorí majú vyššiu šancu na úspech. Títo šikovní roboti nachádzajúci sa v softvéroch pre nás nepredstavujú žiadnu hrozbu. Sú to inteligentné procesy, ktoré nám denne pomáhajú pri našej práci.  Alebo napríklad automatické účtovanie opakujúcich sa transakcií, dokumentov. Sen každej účtovníčky.

Ako pomáha IOT a RPA v podnikaní?

V súčasnosti hrajú veľkú rolu informácie. Aktuálne enormné množstvo informácií okolo nás by ľudia neboli schopní spracovať sami. Benefitom používania IOT je najmä to, že samostatne ukladajú, triedia a spracovávajú získané údaje, vďaka ktorým vieme lepšie vyhodnocovať napríklad správanie zákazníkov, výkonnosť produktov, optimalizáciu podnikových procesov či vykonávanie transakcií v dodávateľských reťazcoch pri splnení určitých podmienok.

RPA je vhodné využívať najmä pri procesoch, ktoré často obsahujú rovnaké chyby, či sa zakladajú na presne definovaných pravidlách, alebo opakujúcej sa činnosti. Vďaka RPA môžete efektívne znížiť svoje náklady, orientovať sa na spokojnosť zákazníkov, inovácie a podrobné zaznamenávanie dát.

Modernizácia a digitalizácia vás odbremení od každodenných činností

Nie, kvôli IOT ani RPA neprídete automaticky o svoje pracovné miesto. Modernizácia technológií spočíva najmä v zlepšovaní rôznych funkcií a zefektívňovaniu procesov. Predstavte si, že by vám na čistenie reportov od zbytočných údajov stačilo len raz pár klikov, kedy by ste si vo filtri zvolili len tie údaje, ktoré potrebujete. Všetko ostatné vám systém automaticky odstráni aj pri ďalších prípadoch. Skvelé nie?

Máte pocit, že denne vykonávate stále tie isté činnosti a nemôžete sa pohnúť ďalej v riešení dôležitejších problémov, pretože tie nemôžete vyriešiť kvôli chýbajúcim dátam? Naprogramovaní roboti zvládnu túto ,,piplačku“ za vás a vy budete mať podstatne viac priestoru na dôležitejšie úlohy.

IOT ani RPA vás nikdy úplne nenahradia

Smart technológie sú síce inteligentné, avšak je potrebné, aby ich niekto naprogramoval, upravoval a kontroloval. Možno síce prídete o ,,jednoduchšie“ činnosti, avšak vďaka IOT a RPA sa budete môcť zamerať na tie úlohy, ktoré potrebujú inteligentne premýšľajúceho tvora. Nič nie je dokonalé tak, ako by sme si to predstavovali, a preto aj takéto inteligentné vymoženosti potrebujú ľudskú kontrolu. A priznajme si, dnes je ešte stále veľa povolaní, ktoré zatiaľ robotizácia nenahradí.

Vďaka včasným upozorneniam z rôznych softvérov a aplikácií budete vedieť efektívnejšie prispôsobiť vašu prácu pre vzniknutú situáciu. IOT ani RPA sa nemusíte vôbec báť. Namieste je práve ideálna synchronizácia ľudskej práce a inteligentných technológií. Svet sa vyvíja, technológie sa vyvíjajú, menia sa potreby trhu, povolaní, vzdelávania a tak sa budú meniť i v budúcnosti.

Autor fotky: Lukas na Pexels

Zuzana Benešová

Riaditeľka s dlhoročnými skúsenosťami v komplexnom riadení podnikov.

Všetky články od: Zuzana Benešová

Zavolajte nám

+421 911 970 655

E-mail

office@optimalmanagement.sk

IČO: 35938412, IČ DPH: SK2022011222
Translate »